Żyrowanie pożyczki – jakie jest ryzyko?

Żyrowanie kredytów, szczególnie tych większych, kiedyś było o wiele częstszą metodą stosowaną przez banki, w celu zapewnienia sobie pewności, że pożyczka zostanie zwrócona. Niektóre pożyczki nadal dostępne są dla pożyczkobiorcy tylko w przypadku, kiedy osoba biorąca kredyt przedstawi swojego żyranta. Poręczyciel jest niezbędny bardzo często w sytuacji, gdzie klient biorący pożyczkę znajduje się w niepewnej sytuacji finansowej. Niestety, poręczyciela czasami znaleźć jest trudno, ponieważ samo żyrowanie pożyczki wiąże się z pewnymi obowiązkami i skutkami prawnymi, o których każdy coś słyszał. Jakie jest więc ryzyko, kiedy żyrujemy pożyczkę znajomej osoby?

Odpowiedzialność żyranta

Zasady poręczania pożyczki, są raczej każdemu znane. Z chwilą poręczenia, zobowiązujemy się do poniesienia konsekwencji w przypadku niespłacenia kredytu w wyznaczonym czasie przez kredytobiorcę. Jeżeli także żyrant nie ureguluje zaległości, możemy spodziewać się czynności windykacyjnych, a w ich następstwie zajęcia komorniczego.

 

Nie zawsze jednak jest tak, że poręczyciel musi uregulować wszystkie długi, za które poręczył. Wszystko zależne jest od umowy poręczenia, która została sporządzona przez bank. Istnieje możliwość sporządzenia takiej umowy, gdzie żyrant odpowiada tylko za jakąś część całego zadłużenia, bądź, odpowiedzialność za dług obowiązuje tylko przez jakiś wyznaczony okres. Wszystko co podpisujemy w trakcie brania kredytu jest bardzo istotne i ważne jest by dobrze się z tym zapoznać.

Jak żyrant może się zabezpieczyć

Oczywistym jest, że jeśli zostajemy już żyrantem, to raczej u zaufanych osób, które proszą nas o taką przysługę. Ufając drugiej osobie, nie myślimy raczej o konsekwencjach, które mogą nam się przytrafić. Życie pisze nam jednak różne scenariusze, dlatego też nawet ufając drugiej osobie warto zadbać o zabezpieczenie swojej przyszłości.

 

Przede wszystkim, podpisując umowę poręczenia, musimy pamiętać że mamy prawo ją negocjować. To, że żyrant odpowiada tylko za część zadłużenia, lub przez określony czas, nie jest zbędną fanaberią i w wielu przypadkach naprawdę rozwiązuje sporo problemów. Kolejna rzecz, która powinna być zawarta w umowie, to kolejność działań egzekucyjnych, w przypadku brak spłaty w wyznaczonym czasie i sposób, w jaki jesteśmy o tym informowani. Sposób informowania jest szczególnie ważny, ponieważ jeśli dostaniemy natychmiastową informację na temat tego, że pożyczka nie jest spłacana terminowo, jesteśmy w stanie uniknąć zbędnych odsetek, które sprawią że kwota zadłużenia może znacząco wzrosnąć.

 

Istnieją także ubezpieczenia kredytu, jest to dodatkowy koszt, jednak daje bardzo duży komfort, przede wszystkim w przypadku nieszczęśliwych wypadków. Przy większych kwotach, warto jest się szczególnie nad tym zastanowić.

Podsumowując

Każdy może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie potrzebował pieniędzy, a nie będzie posiadał odpowiednio dużej zdolności kredytowej. Bycie poręczycielem, to nie jest tak straszna sprawa, jak czasem ją opisują. Przy należytej ostrożności, jesteśmy w stanie pomóc komuś i jednocześnie zupełnie na tym nie ucierpimy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *