Praca zdalna – wady i zalety

W przeciągu ostatnich lat praca zdalna zyskała wielu zwolenników. Na jej podjęcie decydują się przedstawiciele tzw. wolnych zawodów, którzy wolą pracować w domu, niż w biurze, studenci, czy młode matki chcą spędzać ze swoimi pociechami jak najwięcej czasu. Być może Ty również jesteś zainteresowany takim rodzajem pracy? Jeżeli chcesz bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu oraz poznać jego dobre i złe strony, zapraszamy do lektury.

Czym jest praca zdalna?

Jest to rodzaj pracy polegający na wykonywaniu powierzonych przez pracodawcę obowiązków poza siedzibą firmy. Pracować można w domu, parku, na wakacjach, czy w kawiarni. Ważne jest nie miejsce, lecz rezultat pracy.

Praca zdalna może mieć charakter regularny lub doraźny. Oznacza to, że może być ona jedynym, stałym i długotrwały źródłem utrzymania lub być traktowana jako dodatkowa praca z domu, mająca na celu zasilić budżet rodzinny, np. w czasie przebywania kobiety na urlopie wychowawczym.

Zalety pracy zdalnej

Do największych zalet tego rodzaju zatrudnienia z pewnością należy wygoda i niezależność. Zazwyczaj, zarówno miejsce pracy, jak i jej czas są całkowicie uzależnione od preferencji pracownika. Wiąże się to również z dużymi oszczędnościami- zarówno czasu, którego nie trzeba poświęcać na dojazdy do firmy, czy stanie w korkach, jak i pieniędzy, które musielibyśmy wydać na paliwo. Pracując zdalnie łatwiej zorganizować opiekę nad chorym dzieckiem, czy wyjazd na wakacje. Często, osoby zatrudnione na takich warunkach mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Dlaczego? Ponieważ pracodawca oszczędza na organizacji miejsca pracy oraz sprzętu dla pracownika i może poświęcić więcej pieniędzy na jego pensję.

Wady pracy zdalnej

Oczywiście, nie jest tak, że freelance posiada same zalety. Ma też ciemniejszą stronę, na którą skarży się wielu pracowników. Przede wszystkim, ze względu na charakter swojej pracy często są oni zatrudniani nie na podstawie umowy o pracę, lecz na podstawie innych umów cywilnoprawnych,  jak umowa zlecenie, czy umowa o dzieło. Może to być utrudnieniem w wielu prozaicznych sytuacjach, takich jak przyznanie kredytu, czy zakupy na raty. Dodatkowo, jeżeli praca zdalna polega na wykonywaniu konkretnych zleceń, problemem może być nieregularność zamówień i brak płynności finansowej. Będzie to dobra opcja dla osób, które zastanawiają się, jak dodatkowo zarobić pieniądze, np. studentów. Pracownicy, którzy traktują ją jako jedyne źródło utrzymania raczej nie będą jednak zadowoleni z takiego obrotu sprawy. Warto również wspomnieć o tym, że praca w domu, wiążąca się z brakiem bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami może być przyczyną ograniczonego rozwoju zawodowego.

Podsumowując

Praca zdalna jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie możliwość wykonywania obowiązków poza biurem oraz możliwość łączenia jej z innymi rodzajami aktywności. Wymaga jednak dużej samodyscypliny i kontroli nad postępami własnych działań. Z pewnością nie jest to rodzaj zatrudnienia, który sprawdzi się u wszystkich. Freelance może być trudniejszy i bardziej wymagający niż zatrudnienie na etacie, niesie jednak ze sobą możliwość wyższych zarobków i niezależność. Może być traktowany jako jedyne źródło utrzymania lub jedna ze składowych, budujących budżet domowy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *