Pożyczki prywatne – wszystko, co musisz wiedzieć

Pożyczki prywatne są tanie. Rodzina czy znajomi nie pożyczają aż na tak duży procent jak banki czy parabanki, nie biorą prowizji czy nie wymagają opłat administracyjnych. Także osoby prywatne, których nie znamy, a będą chciały udzielić nam pożyczki, oferują konkurencyjną ofertę do oficjalnych instytucji finansowych. Jednak pożyczki prywatne wiążą się też z dużym ryzykiem.

Kto udziela pożyczek prywatnych?

Dawniej głównie rodzina i znajomi pożyczali sobie nawzajem. Aktualnie pożyczki prywatnie zyskały drugie życie dzięki Internetowi. Można w nim łatwo ogłosić wszelkiego rodzaju usługi. Prywatni inwestorzy upatrzyli w udzielaniu pożyczek metodę na zysk. Można lepiej zarobić niż na lokacie czy koncie oszczędnościowym, które przez niskie stopy procentowe, są bardzo nisko oprocentowane. Osób chętnych na pożyczenie pieniędzy na lepszych warunkach niż w banku czy parabanku nie brakuje.

Zalety pożyczki prywatnej

Jak już wspomnieliśmy główną zaletą prywatnej pożyczki jest niskie oprocentowanie. Prywatni pożyczkodawcy chcą być konkurencyjni dla instytucjonalnych i oferują lepsze warunki. Inną zaletą jest fakt, że prywatni inwestorzy nie sprawdzają BIK-u, BIG-u, nie pytają o dochody, wydatki, majątek, zobowiązania, długi, komornika czy osoby na utrzymaniu. Oczywiście mogliby bez problemu sprawdzić dane w rejestrach dłużników, ale deklarują, że tego nie robią. Jeśli robią, to nie biorą tego pod uwagę przy decyzji o udzielaniu kredytu. Oferują minimum formalności, wystarczy podpisać umowę i gotowe.

Wady prywatnych pożyczek

Główną wadą uzyskania pieniędzy od osoby prywatnej, nieznanej nam, jest spore ryzyko. Bardzo często pożyczkodawcy ucieszeni dobrymi warunkami i tym, że ktoś chce im udzielić pożyczki, mimo iż mają kiepską sytuację finansową, nawet nie czytają umowy. W rezultacie mogą wpakować się w tarapaty i podpisać niekorzystną umowę. Umowa konstruowana przez pożyczkodawcę zawsze będzie chronić przede wszystkim jego interesy. W umowie może znaleźć się zapis np. o tym, że pożyczkobiorca utraci nieruchomość, jeśli nie spłaci pożyczki. Warto dwa razy się zastanowić, zanim zastawi się dom pod prywatną pożyczkę lub zgodzi na inne zabezpieczenie.

Zabezpieczenie prywatnej pożyczki

Kluczowy aspekt prywatnej pożyczki. Inwestorzy owszem chcą zarobić na pożyczce, ale też muszą się zabezpieczyć przed utratą pieniędzy. Ostatecznie często pożyczają gotówkę osobami ze złą historią kredytową, które mają już długi czy nawet problemy u komornika. Dlatego wymagają zastawienia domu czy mieszkania, albo innej nieruchomości, auta lub wypisania weksla. Zabezpieczaniem mogą też być papiery wartościowe. Szczególnie, gdy kwota pożyczki oscylują wokół 10 czy 20 tysięcy złotych, to zabezpieczenie z pewnością będzie wymagane i to niemałe. Warto uważać, przy wpisywaniu w zastawie się nieruchomości czy części majątku, bo w przypadku kłopotów ze spłatą, możemy je stracić. Zwróć uwagę na to, czy wpisana w zastaw nieruchomości czy majątek nie są zbyt wysokie w porównaniu do pożyczki. Zastawione nieruchomości muszą mieć adekwatną do kwoty pożyczki wartość.

Umowa pożyczki

Zgodnie z polskim prawem, jeśli ktoś udziela pożyczki na kwotę powyżej 500 złotych, to musi podpisać umowę udzielenie pożyczki. Umowa taka powinna zawierać wszelkie warunki, terminy, kwoty dotyczące pożyczki. Koniecznie muszą się znaleźć w niej zapisy, co w przypadku nieterminowej spłaty pożyczki lub braku spłaty. Umowa powinna zabezpieczać na wypadek nieuczciwych działań obie strony. Dlatego warto ją uważnie przeczytać i zaproponować także swoje zapisy, tak by umowa nie chroniła tylko interesów pożyczkodawcy.

Weksel w prywatnej pożyczce

Oddzielnym tematem jest wystawienie weksla. Weksel to papier wartościowy, który nabiera mocy po podpisaniu. Można go podpisać nawet in blanco, potem dopisać dane, a weksel będzie ważny. Dlatego nigdy nie należy podpisywać weksla in blanco. Zawsze, gdy podpisuje się weksel, musi on już zawierać daty i kwotę pożyczki.

Uwaga na oszustów

Zdarza się, że osoby oferujące prywatne pożyczki dopuszczają się nieuczciwych praktyk. Na czym mogą one polegać? Pożyczkodawcy mogą prosić o podpisanie weksla in blanco. To daje im możliwość wpisania potem dowolnej kwoty, nawet kilkukrotnie większej od ustalonej i wymaganie jej spłaty. Mogą też wymagać uiszczenia opłaty wstępnej przed rozpatrzeniem wniosku o pożyczkę. Czasem chcą 5% czy 10% wnioskowanej kwoty pożyczki. Ponieważ nie ma jeszcze spisanej żadnej umowy, to często tacy pożyczkodawcy biorą zaliczkę i znikają. Nie można nawiązać z nim kontaktu. Pożyczkobiorca zostaje z niczym i jest stratny. Dlatego nigdy nie należy uiszczać żadnych opłat przed podpisaniem umowy.

Jak znaleźć rzetelnego i uczciwego prywatnego pożyczkodawcę?

Nie jest to łatwa sztuka, ale nie niemożliwa. Przede wszystkim trzeba uważnie szukać. Dobrze sprawdzić inwestora. Poszukać informacji o nim w Internecie, na forach, poczytać opinie. Zapytać, czy ktoś może go zna i już od niego pożyczał pieniądze. Potem należy poprosić o przesłanie wzoru umowy i dokładnie się z nią zapoznać. W razie wątpliwości warto zapytać prawnika, jeśli jakiegoś znamy. Trzeba zapytać o to, jakie jest wymagane zabezpieczenie pożyczki oraz jakie są ukryte koszty. Konieczne jest też ustalenie, co nam grozi, gdy nie spłacimy w terminie zobowiązania. Jeśli mamy wątpliwości, to lepiej nie ryzykujmy. Bezpieczniej jest poprosić o pożyczkę instytucję parabankową, bo tu nie ma ryzyka, że ktoś nas oszuka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *