Opóźniony wylot na wczasy? Sprawdź, jakie masz prawa.

Latamy samolotami na zagraniczne wczasy coraz chętniej i liczniej. Część urlopowiczów nadal nie umie się przekonać do tego środka transportu, jednak stanowią oni coraz mniejszą grupę. Lot samolotem to jednak spore ułatwienie w podróżowaniu, nawet w przypadku tanich linii.

Blaski i cienie latania samolotami

Lot samolotem to większe możliwości, bo dzięki niemu można podróżować w najbardziej odległe zakątki świata, do których dotarcie normalną droga naziemną zajęłoby nam długie tygodnie. To także duża oszczędność czasu w przypadku dostępnych, ale bardzo oddalonych miejsc, chociażby w samej Europie. Kilka godzin wystarczy, aby lot samolotem przeniósł nas w ciepłą i ciekawą destynację wakacyjną.

Problem w tym, że zwiększająca się popularność tego środka transportu to coraz to większy ruch powietrzny i coraz większe obciążenie dla obsługujących go maszyn. Z tego powodu zdarzają się przeróżne awarie, a co za tym idzie opóźnienia, które tak nas irytują. Trzeba też pamiętać, że przeróżne ekstremalne warunki pogodowe, zjawiska przyrodnicze czy konflikty zbrojne mogą powodować czasowe zamykanie przestrzeni powietrznej na danym obszarze. Często winę ponosi też tzw. czynnik ludzki, np. spóźniający się pasażerowie, powolna obsługa naziemna itd. Kiedy takie drobne incydenty powtarzają się po kolejnym wylądowaniu oraz przed każdym startem, z czasem opóźnienie powiększa się do irytującego pułapu.

Jakie mamy prawa w przypadku opóźnionego lotu?

Po jednej stronie są przewoźnicy, którzy borykają się z problemami, ale po drugiej my, klienci. Działalność firm obsługujących transport powietrzny na charakter dochodowy, a więc odpowiadają oni za poziom świadczonych usług. Z kolei klienci zawsze płacą za przelot i mają swoje oczekiwania. A opóźniony lot samolotem to zszargane nerwy, zmęczenie związane z koczowaniem na lotnisku i utrata części opłaconego wcześniej wypoczynku.

Oczywiście za stres nikt nam nie zapłaci, bo też trudno go przeliczyć, ale w wielu przypadkach przysługuje nam odszkodowanie lub rekompensata. Od ponad 10 lat obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego nr 261/2004, które reguluje kwestie lotów w obrębie UE oraz wylotów i lądowań na jej terenie. Jednak nie wszyscy podróżni o tym wiedzą, dlatego przedstawiamy kilka przydatnych informacji:

  •         Rozporządzenie obowiązuje wszystkie linie lotnicze, które transportują podróżnych w obrębie, a także poza nią. Nie ma znaczenia rodzaj linii ani klasa podróży.
  •         O odwołaniu lotu organizator podróży powinien poinformować najdalej na dwa tygodnie przed wylotem, chyba, że zaproponuje lot alternatywny. W takim przypadku musi nas poinformować o zmianach na tydzień przed wylotem.
  •         Nawet jeśli lot zastępczy wykonuje inna firma, odpowiedzialność wciąż ponosi pierwotny organizator podróży.
  •         Opóźniony lot samolotem o 3 godziny i więcej to podstawa do roszczeń odszkodowawczych. Rekompensata może wynosić od 250 do 600 euro, w zależności od długości planowanego lotu.
  •         Opóźnienie lotu o ponad trzy godziny jest równoznaczne z jego odwołaniem.
  •         Kiedy opóźnienie lotu wynosi ponad pięć godzin, mamy prawo do rezygnacji z podróży i zwrotu jej kosztów. Możemy też żądać transportu do początkowego miejsca wylotu, jeśli mamy za sobą już jakąś część podróży.
  •         Wyjątki od tych reguł stanowią zdarzenia spowodowane siłą wyższą, np. pogodą, konfliktami zbrojnymi, strajkami i innymi zagrożeniami bezpieczeństwa pasażerów. Wtedy opóźniony lot samolotem nie rodzi żadnych możliwości roszczeniowych, ale organizator powinien zapewnić nam na czas oczekiwania nocleg i wyżywienie.
  •         Na domaganie się wspomnianych roszczeń mamy dwa lata od daty lotu.

Kiedy organizator nie chce ponosić konsekwencji za opóźniony lot samolotem, warto zdecydować się na pomoc prawnika. Każdego roku turyści wygrywają tysiące takich spraw.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *